Apple, Twitter Düşüyor, Facebook Tam Gaz.

Özellikle teknoloji şirketleri son 10 yılda çok ciddi büyüme yaşadı. Bunda akıllı telefonların ve internetin yaygınlaşmasının rolü büyük elbette. Ancak özellikle bu yıl açıklanan rakamlara baktığımızda bu çılgın büyüme yavaşladı gibi. %50, %100’ler oranındaki büyümleri %10’lar 20’ler olarak görmeye başladık. Teknolojide pazar doygunluğa mı ulaşıyor?

Twitter ivmeyi kaybetti.

Halka arzedildikten sonra neredeyse her yıl %50’nin üzerinde büyüme kaydeden Twitter, geçen yıl %20’de kaldı. Bugüne kadar reklam gelirleri sayesinde sağlam bir büyümesi olan şirket, bu yıl için hedef küçülttüğünü açıkladı. Kötü gidişatın etkisiyle ve özellikle bu açıklamadan sonra şirketin hisseleri %11’lik bir düşüş de yaşadı.

Geleceğe dönük olarak canlı video yayınına ağırlık vermeyi planlayan şirket Amerikan Futbol Ligi canlı yayın anlaşması ile bu kötü gidişi durduracağına inanıyor.

Evet, Apple da…

Uzun zaman sonra Apple da ilk kez bir önceki yılın aynı döneminden daha düşük bir büyüme rakamı açıkladı. Yine de 2. çeyrekte 8 milyar dolar gelir elde eden şirket, bu açıklamasının ardından yüzde 5’lik bir artış gördü. Apple güçlü bir marka ve kısa dönemli düşüşlerden etkilenmeyecektir elbette. Ancak durumun sadece bu birkaç çeyrek için olduğu şüpheli. Üçüncü çeyrekte de geçen yıla oranla daha az gelir elde etmesi bekleniyor. Apple bu çeyrek için 42,4 milyar dolarlık ciro hedeflediğini açıkladı. Bu rakam geçtiğimiz yıla göre yaklaşık % 15 daha düşük.

iPhone satışları 40.4 milyona düştü, Çin’deki ciro % 33 azaldı. Apple Watch, Apple Tv gibi yeni sayılabilecek ürünlerin bulunduğu diğer ürünler kategorisi ise yüzde 16’lık düşüş yaşadı. Bu dönemde Apple’ın büyüme sağladığı tek bölge % 23 ile Japonya pazarı oldu.

Apple, yeni iPhone’ların getireceği satışları hesaba kattığında dahi bu yılın son çeyreğinde 45,5 ila 47,5 milyar dolarlık satış hedeflendiğini açıkladı. Bu rakam geçtiğimiz yıl 51,5 milyar dolardı.

Facebook yine yürüyor.

Herkes hedef küçültürken, bu durumdan etkilenmeyen nadir şirketlerden biri Facebook. İkinci çeyrek rakamlarının ardından şirketin hisse senetleri % 6,5 değerlendi. Yani Zuckerberg birkaç saat içinde 3,4 milyar dolar kazandı.

İkinci çeyrekte beklentilerin üzerine çıkan Facebook, 6.02 milyar dolar olacağı tahmin edilen gelirini 6,44 milyar doları olarak gerçekleştirdi. Nisan ayında da ilk çeyrek rakamlarını açıkladığında birkaç saat içerisinde 4 milyar doların üzerinde değer kazanmıştı.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.